اصفهان ، خیابان آمادگاه ، ساختمان آژند ، بلوک ب ، طبقه اول ، واحد 111 - تلفن : 32240913 - 031
ارائه خدمات پوستمثل فصل ها زیبا باشید
صفحه اصلی / مطالب و مقالات / مراقبت از ناخن ها / راههای مراقبت و تقویت ناخن

راههای مراقبت و تقویت ناخن

با وجود اینكه ناخن‌های شما كوچك هستند اما نقش بسیار مهمی را در بدن ایفا می كنند. تلاش كنید كه به خوبی از انگشت‌هایتان مراقبت كنید و با این كارتان برچالاكی و زبردستیتان بیفزایید. انگشتان همچنین ممكن است كه درسلامتی عمومی بدن شما هم اثراتی از خود نشان دهند.

با دقت به ناخنهایتان نگاه كنید. آیا آنها محكم و سالم به نظر میرسند؟ یا اینكه برامدگیها، تورفتگیها، یا قسمتهایی با رنگ و شكل غیر عادی در آن میبینید؟ بعضی از حالتهای غیر عادی ناخن را میتوان با توجه و مراقبتهای مناسب به حالت اولیه خود برگرداند در صورتی كه بعضی از این علایم نشانگر بیماری هستند كه به توجه و مراقبت نیاز دارند.

اینستاگرام دکتر ناظمی

ساختمان ناخن سالم

این توضیح مولفه های یك ناخن سالم را نشان دهد :
ناخنهای شما ساخته شده از لایه های روی هم قرار گرفتهای از پروتیینی با نام كراتین میباشند كه این پروتیین در موها و پوست شما هم دیده میشود. هر ناخن قسمتهای مختلفی را در بر میگیرد كه این قسمتها شامل:

صفحه ناخن (NAIL PLATE) :

صفحه ناخن قسمتی از ناخن شماست كه به طور كامل قابل رویت میباشد، بخش سختی كه وقتی به ناخنهایتان نگاه میكنید آن قسمت را مشاهده میکنید.

قسمت چند لا ناخن (NAIL FOLDS) :

این قسمت پوستی است كه هر كدام از صفحههای ناخن شما را در سه طرف تنظیم میكند.

بستر ناخن (NAIL BED) :

بستر ناخن شما پوستی پایین تر از صفحه ناخن میباشد. سلولها در پایه ناخن شما، ناخن انگشتان دست یا پا را ایجاد میكنند و مسئول نگه داشتن صفحه ناخن میشوند.

پوست (CUTICLE) :

پوست شما بافتی است كه صفحه ناخنتان را در پایه ناخن روی هم قرار میدهد. این قسمت، از سلولهای جدید كراتین كه به آرامی از قسمت بستر ناخن نمایان میشوند، محافظت میكنند.

لانولا (LUNULA) :

لانولا ; شكل هلالی نسبتا سفید می باشد كه در پایه ناخنتان در قسمت تحتانی صفحه قرار دارد.

ناخنهای شما از ناحیهای در زیر پوستتان(MATRIX) كه جای آن در پایه ناخن میباشد، رشد میكنند. زمانی كه سلولهای جدید رشد میكنند، سلولهای قدیمیتر سخت و فشردهتر میشوند تا جایی كه از سر انگشتان بیرون میزنند.ناخنها در یك روز در حدودیك دهم میلیمتر رشد میكنند به این معنی كه در حدود چهارتا شش ماه طول میكشد تا یك ناخن به طور كامل از نو ساخته شود. ناخن انگشتان پا ممكن است با سرعت نسبتا كمتری نسبت به ناخنهای دست رشد كنند. ناخنهای سالم،نرم هستند بدون اینكه برامدگی یا خراشی روی آنها دیده شود. آنها دارای رنگ و استحكام یكسان هستند و بدون لكه یا رنگ پریدگی میباشند.

علایم را بخوانید

بعضی از حالتهای ناخن بیضررهستند این حالات شامل برامدگیهای عمودی كه بیشتر با افزایش سن دیده میشوندو خطوط یا لكههای سفید رنگ میباشند. لكهها معمولا در نتیجه آسیب رسیدن به صفحه ناخن یا بستر ناخن صورت میگیرد. در زمانی كه این لكههای سفید گسترده میشوند، میتوانند نشانگر بیماری باشند.حالتهای دیگری نیز در ناخن وجود دارد كه نشانههایی از بیماریست. برای مثال، تغییر رنگ ناخن به رنگ زرد، ممكن است كه نشات گرفته از یك بیماری تنفسی مثل برنشیتمزمن، یا از تورم دستانشما(LYMPHEDEMA)یا از مخمر یا عفونت باكتریایی در زیر ناخنها باشد.

اگر ناخنتان از بستر ناخن عقبنشینی كرد، میتواند نشانگر پسوریازیس (PSORIASIS) یا حساسیت به نوعی دارو باشد. فرورفتگی هایی كه در اطراف ناخنهایتان میبینید این فرورفتگیها كه به خطوط كلاه كج (BEAU LINES) معروف هستند، زمانی كه رشد، در ناحیهای در زیر پوست متوقف میشود، ظاهر میگردند. این مورد ممكن است به دلیل آسیب یا بیماری شدید رخ دهد.اگر مشكلی در ناخنهایتان دارید كه شبیه به علایمی است كه گفته شد،به پزشكتان مراجعه كنید تا شما را ویزیت كند. معاینه پزشك معمولا شامل دیدن ناخنها به همراه انجام آزمایش در جهت تجویز دارو میشود.


تصویری از لبه های عمودی ناخن

برامدگیهای عمودی ناخن كه از پوست تا نوک ناخن امتداد دارند، معمولا شایع هستند. این برامدگی ها به طور تیپیک با بالا رفتن سن برجسته تر میشوند. برآمدگیهای عمودی نشانگر بیماری خطرناكی نیستند.

مراقبت از سر ( نوک ) ناخنها

هیچ محصول مراقبت از ناخنی وجود ندارد كه به تنهایی از ناخن هایتان محافظت كند. اما پیروی كردن از این رهنمونهای ساده میتواند به شما كمک كند تا كاری كنید كه ناخن هایتان به بهترین شكل ممكن دیده شوند.از ناخن هایتان سوء استفاده نكنید. برای جلوگیری از آسیب دیدگی ناخن ، از آنها برای برداشتن ، فشار آوردن و كنكاش كردن در چیزها استفاده نكنید.

ناخن هایتان را با دندان گاز نگیرید و پوست كنار آن را نخورید. این عادتهای بد به بستر ناخن آسیب شدید وارد میكند. حتی یک برش كوچک در كنار ناخن شما می تواند به باكتریها یا قارچها فرصت وارد شدن دهند و باعث عفونت (paronychia) گردند . چون ناخن های شما به كندی رشد می كنند ، یک ناخن آسیب دیده، آثار یک آسیب را برای مدتها در خود نگاه می دارد.

از ناخن هایتان محافظت كنید. در هنگام استفاده از صابون و آب برای مدت طولانی و یا استفاده از مواد شیمیایی حتما دستكش های لاستیكی با رگه های نخی بپوشید.مرتب به نظافت ناخن هایتان بپردازید. ناخن هایتان را آراسته كنید و مرتب زیر آن را تمیز كنید. از یک تیزبر یا قیجی تیز استفاده كنید. و از یک سوهان سنباده ای برای صاف كردن لبه های تیز بهره جویید. هرگز ناخن را از ریشه نچینید.

با كرم آن را مرطوب كنید. ناخن ها هم مانند پوست بدن نیاز به كرم دارند. زمانی هم كه به روی دستتان لوسیون می مالید حتما روی ناخن ها هم بزنید ، مخصوصا بعد از كوتاه كردن و صیقل دادن ناخن از لوسیون استفاده كنید.

همشهریان گرامی! برای حذف موهای زائد خود، با مراجعه به کلینیک های مجهز و دارای کادری مجرب، بهترین نتایج لیزر موهای زائد در اصفهان را تجربه نمایید و از مراجعه به مراکز غیر تخصصی و افرادی که مهارتی در این زمینه ندارند، جداً خودداری کنید.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان آمادگاه ، مجتمع آژند ، بلوک ب ، طبقه اول ، واحد 111
تلفن : 32240913 - 031

درباره این موضوع مطالب بیشتری بخوانید

نظرات کاربران درباره این مطلب :
برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی اطراف چشمتزریق بوتاکس به خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم

خطوط پا کلاغی کنار چشم، با افزایش سن توام با حرکت پوست در این ناحیه ایجاد می‌شوند. یکی از بهترین روشها برای درمان خطوط پاکلاغی تزریق بوتاکس است. تزریق بوتاکس خطوط پاکلاغی کنار چشم با فلج کردن ماهیچه‌های اطراف چشم امکان ایجاد خطوط را از بین می‌برد ... ادامه مطلب

روشهای درمان اسکار آکنهروشهای درمان اسکار آکنه

جوش یا آکنه یکی از رایج ترین مشکلات پوستی است که با وجود شیوع بالای آن در دوران بلوغ و جوانی، در سنین بالاتر نیز دیده می‌شود. اسکار آکنه یا جای جوش عارضه ای است که در نتیجه جوش ایجاد می‌شود و نیاز به درمانهای گسترده تر و پیچیده تری نسبت به جوش دارد. ... ادامه مطلب

معرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنهامعرفی لیزرهای تخریبی و کاربرد آنها

انواع لیزرهای تخریبی و غیر تخریبی توسط دکتر لادن ناظمی در اصفهان برای جوانسازی و رفع بسیاری از مشکلات پوست بکار برده می‌شوند ... ادامه مطلب

بیوگرافی

دکتر لادن ناظمی در سال 1387 تحصیلات خود را در رشته پزشکی به پایان رسانید و پس از آن با طی دوره های مختلفی در زمینه Aesthetic Medicine ( پزشکی زیبایی ) فعالیت خود را آغاز نمود .

وی دارنده گواهینامه بین المللی PRP و skin care از کانادا و دانشگاه تهران و عضو آکادمی زیبایی از آمریکا می باشد .

در حال حاضر با جدیدترین دستگاه های موجود در زمینه پوست مو و لیزر در حال ارائه خدمات به مراجعین محترم می باشد .


طراحی و راه اندازی وب سایت : گروه نرم افزاری پزشک آنلاین - 09128883465